pátek 15. března 2013

Winter Layering

I think this is kind of unusual outfit on me - so many natural colours and layers !
But that´s how it is, I fell in love with natural colours and I can´t stop wearing them. It sounds like I have some kind of brain damage to me, because I had never wear them, I hated brown and wore it only with steampunk outfits... and now I even have brown shoes ! =D
Maybe I´m just tired after all these years of wearing both shiny and dark, mostly black colours...or maybe it´s because I see more and more beautiful outfits in these colours on internet...

So this one is from one fine day when I found my Mockingjay pin in our post box just day after I ordered it o_o Magic ! I got obsessed by The Hunger Games since I finished the first book a few weeks ago, then I just couldn´t stop reading and meanwhile started to look for a Mockingjay pin on eBay and found one super-cheap from Germany...well maybe that´s the magic - incredibly fast Deutsche Post which delivers even on Saturdays =D I don´t know why I haven´t read those books earlier...they´re so amazing ! And then I had to see a movie too and I wasn´t dissapointed, I just can´t wait for The Catching Fire *o* omg...I never thought I´m going to be obsessed like that with something when I´m almost 25-years-old <_< (If I was a cosplayer I would definitely make Effie Trinkets cosplay !)

um... there is another item I wanted to talk about - my tote bag ! It´s my 1984 inspired darling which I made after reading this amazing piece of literature for the second time. It has the Party´s slogan on one side and "1984 George Orwel" on the other side. Also it is decorated with my bookworm badges I got for birthday =D It´s a bookworm totebag !

And...is it just me or those two books has something in common? Fighting with love against government, unexpected changes in the storyline and strong emotional situations which made me cry while reading...both of them has this in inside !

scarf: gift from my boyfriend
coat: New Yorker
sweater: C&A
skirt : Bershka
bag : DIY8 komentářů:

 1. Loving your outfit as always ♥ I just wanted to say that I really admire your style!

  OdpovědětVymazat
 2. skvělá taška! nápad je tvůj, nebo odněkud?:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju =) Nápad je můj, hrozně moc jsem chtěla něco na sebe s tématikou týhle knihy, ale všechny věci na netu mají vždycky jenom "1984" a navíc jsou hrozně drahý, tak jsem to vyřešila barvou na textil a přírodním nejlevnějším tote bagem =D jestli se líbí, tak klidně copy copy mě to neva =)

   Vymazat
 3. to je moc super-severský outfit! rozhodně víc takových podobných! ♥

  OdpovědětVymazat
 4. Skvěle sladěný outfit! Taky zbožňuji přírodní barvy, hnědá je už nějaký ten rok stálicí v mém šatníku, i když jsem dříve dávala taky spíš přednost černé :) ale obecně spíš střídám "barevné období", teďka je to zas nadšení pro šedou.
  A německou poštu ti teda závidim! :) A zrovna i na německym ebay se dají sehnat supr věci :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji =)
   jo jo je to nekonečná studnice pokladů a navíc tam má spousta věcí free shipping z Německa, to je perfektní protože já už těm free shipping věcem z Asie nevěřim - skoro nikdy mi to nedorazilo poslední dobou a když už tak až po sto letech =/

   Vymazat