úterý 16. září 2014

♥ Porcelain Dolls ♥

Hello, my dear readers ♥


Do you still remember how I was working day and night on illustration for an exhibition in Olomouc? Yeah, it´s been almost half a year back...but ! I didn´t show you all the pictures yet !

So today it´s going to be an "art" heavy post *__*

I probably said it before, but I will do it again because I´m still happy about it =) This all happened thanks to dear Pierrette - owner of the most famous (and very first) Czech lolita brand Porcelain Doll which is not only an online store, but it also has it´s cute little shop in Olomouc.
When we were planning the collection of buttons with various Japanese styles with my illustrations I had an idea to make a set of lolita illustrations featuring actual skirts made by Czech brands. And Pierrette liked this idea so much that she said: "Let´s make an exhibition of it in my shop together with a tea-party!" Of course I agreed and so it happened at the beginning of summer and I had my very first tiny little exhibition ♥

Since I´m really critical about my own "art" it was absolutely amazing to see that so many people likes it and they even bought postcards and buttons with my pictures *o* What a motivation !

I named the set "Porcelain Dolls" because in the end I used skirts from Porcelain Doll only...more brands in the future, maybe ? Why not =)
I hope you will like them !

And if you really do, you can still buy some buttons


"Dreams"


"Nightmares""Postcards from Paris""Cat Party""Ahoy !""Letters for Violets"


"Card Labyrinth"


"Nightmares 2.0"


"Queen of the Evening Lake"


For the first six pictures I used Polychromos colour pencils, black Copic marker and black Copic liners - they are all on A4
The last three are on A5 made with various inks


I hope you like them ♥
Don´t forget to tell me if you see anything what you think is wrong & advice is always wellcome !

You can find my "art" on


Have a nice day, everyone ♥6 komentářů:

 1. Nádherný :) Hrozně obdivuju jak děláš ty ruce, s tím jsem se vždycky natrápila fakt hodně... a jak jsou vystínovaný o bože :D všechno je tak úúúžasný! :) moje favoritka je ale rozhodně ta slečna s havranem... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. aaa moc děkuju =D No já se s těma rukama taky pekluju, to si nemysli =D Vždycky si musím vzít zrdcátko a kreslit to podle toho >_<

   Vymazat
 2. Moc pěkné! Nejvíc se mi samozřejmě líbí Nightmares a Queen of the Evening Lake :). Je vážně hezké, jak si vyhráváš s detaily, s pozadím, s ornamentalitou. Pohledy už asi nejsou, že? Sbírám různé "zvláštní" pohledy a jednou, až budeme s Markem bydlet sami, si s nimi vyzdobíme byt - a ty tvoje by se zvlášť vyjímaly :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju =) Jsem ráda, že se líbí ♥ Pohledy určitě ještě nějaké jsou - stačí napsat mail PorcelainDoll@email.cz a Pet ti je určitě ráda pošle a nebo možnáá (a to nevím jistě) budou na Vánočním lolitím sraze v prosinci =)

   Vymazat