středa 16. dubna 2014

Drawings from February&March + 30 Day Drawing Challenge (day 01 to 05)

Hi, my dear readers ♥

I´ve been drawing quite a lot in the past two moths, so I have a lot of pictures to show you !

I´m constantly working on my super-secret project which is no longer that secret...I´m going to have a tiny little exhibition of my illustrations in Porcelain Doll´s shop in Olomouc !!! Yay *o* I´m so happy that Pet-chan gave me this opportunity ! I´ll tell you more about it soon =)
If you´re interested in going here is a FB event ♥ it´s going to be tea party meet-up as well - not only for lolitas, I want the dress code to be also mori, dolly, cult party kei, gyaru, visal kei...etc.
...I hope that someone will come >_<

And when I´m not working on illustrations for the exhibition, I´m keeping myself busy with 30 day drawing challenge. So far I managed to draw 5 days ! =D

DAY 01 - DRAW YOURSELF

Taurwen Vanima, half-elven princess with huge white dreadlocks, red eyes and mighty sword skills... yeah that´s me !
This is how I look in a "role play" that we are living with my friends =)


DAY 02 - DRAW YOUR FAVOURITE ANIMAL

Bunnies and cats ♥ ... and ravens and dogs and anteaters and elephants and snails and guinea piggies and little goats and alpacas and horses and 1000 others ... but I couldn´t fit them all in one picture !


DAY 04 - DRAW YOUR FAVOURITE FOOD

Badly drawn sushi and green tea ♥


DAY 04 - DRAW YOUR FAVOURITE PLACE 

nature
...and when there are mountains it´s even more perfect ♥


DAY 05 - DRAW YOUR BEST FRIEND(S)

from left to right
Tercenya - mage apprentice, Maxë Faila the Red Mage (and Tercenya´s shalafi), kender Tasselhoff Borrowslipper and our grumpy dwarf Arenoth Longbeard =D (+ me)

Together we are The Rambling Company of Peculiar Heroes !

...good old days =) ♪AND when I´m not busy with illustrations for the exhibition or 30 day drawing challenge ... I´m trying different techniques and making up OCs =D

Toadstool Fairy - something cute with watercolours =)Elweera - grumpy girl with a dragon grandpa. She´s working in a second-hand music store and is Niam´s best friend.
I tried my luck with digital colouring and found out that I quite enjoy it but I desperately need a new tablet...


Niam and her little sister Momo on walk with both of their pets. Niam is an elven girl living in a big town and working as a professional model. Her sister is a scared elven mori girl who just want back to the forest =)

For this picture I used my super-amazing new tablet and Gimp for the first time ! Both are great, I can´t wait to draw more ♥


And that´s all for now !
I hope you like them =)

And don´t forget to tell me if you see any mistake or something else which bothers your eye ♪
I need to learn from it !


Have a nice day, everyone ♥7 komentářů:

 1. Opravdu povedené ilustrace! Ačkoliv jako fantazák bych měla výhrady k oblečení tvé půlelfí princezny válečnice, s takovou by snad žádný střet nepřežila! :)) Jsem spíš fanouškem právě realističtější až dark fantasy a najít nějaké vhodné ilustrace je pak docela fuška :))
  Škoda, že exhibice proběhne v Olomouci, to mám opravdu hodně z ruky, ale tak alespoň dojedu do Brna na AF, kde budu moci obdivovat tvé další výtvory ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju =) ♥ Jsem ráda, že se líbí !
   he he tak ona takhle taky samozřejmě neválčí =D já jenom nějak nevím jak na brnění a nechtěla jsem hned kresbou prvního obrázku do tý challenge strávit půl roku, abych jí designovala zbroj...nakonec by vypadala jako plechovka a nebylo by z ní nic vidět =D Navíc původní design jejího oblečení dělala kamarádka a to vypadalo jako prádýlko, tak jsem to chtěla zachovat =)

   Jo jo, je to dost daleko (sama to mám 650km)...nicméně na AF by měly být nějaké placky s ilustracema ode mě, tak aspoň to =) + sukně, rohatý čelenky, kytky do vlasů, ... ♪

   Vymazat
 2. Väčšinou tvoj blog iba nenápadne stalkujem, :D ale teraz ťa prosto musím aj veľmi nápadne pochváliť! Tie obrázky sú prosto krááásne, <3 zlepšuješ sa (Čím, samozrejme, nechcem tvrdiť, že predtým si nekreslila pekne - tvoj štýl sa mi páči a prosto sa stále a stále zlepšuješ! Tú výstavu si rozhodne zaslúžiš!)!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji ♥ Tohle mi udělalo ohromnou radost !!!

   Vymazat
 3. Já jsem vždycky věděla, že umíš nádherně kreslit, ale tyhle kresby mě totálně odzbrojily! <3 Na tu předposlední bych mohla koukat nekonečně dlouho!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc ♥ Jsem tak ráda, že se ti líbí =) !!!

   Vymazat